ZASADY NOWEJ MATURY
Zmiany w maturze z języka niemieckiego obowiązujące w 2024 roku:
Każdy zdający maturę w 2024 musi przystąpić do części pisemnej oraz ustnej z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i uzyskać minimum 30% punktów. Język obcy na poziomie rozszerzonym jest przedmiotem obowiązkowym.
Nowa matura obowiązuje absolwentów liceów ogólnokształcących od roku 2015. W roku 2016 do nowej matury po raz pierwszy przystąpią również uczniowie technikum.
Nowa matura składa się z:
- dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego bez określania poziomu;
- czterech egzaminów pisemnych:
- egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym;
- egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. W tym miejscu chcielibyśmy polecić stronę ze szczegółowymi informacjami o maturze z matematyki;
- egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym;
- egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej przystępują dodatkowo do egzaminu z języka mniejszości w części ustnej bez określonego poziomu i pisemnej na poziomie podstawowym.
Poza jednym obowiązkowym egzaminie na poziomie rozszerzonym, absolwenci mogą przystąpić do egzaminów na poziomie rozszerzonym z maksymalnie pięciu przedmiotów.
Warunkiem zaliczenia matury i otrzymania świadectwa są:- uzyskanie min. 30% punktów z obowiązkowych egzaminów w części ustnej;
- uzyskanie min. 30% punktów z obowiązkowych egzaminów ?w części pisemnej;
- przystąpienie (bez określonego minimalnego progu zaliczenia) do pisemnego egzaminu z dodatkowo wybranego przedmiotu na poziomie ?rozszerzonym.?
Egzamin maturalny z języka niemieckiego w części ustnej
Część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego trwa około 15 minut i oceniana jest przez przedmiotowy zespół egzaminacyjny. Egzamin przeprowadzony jest w formie rozmowy zdającego z osobą egzaminującą w obecności drugiego nauczyciela, który przysłuchuje się rozmowie.
Zestaw egzaminacyjny zawiera polecenia w języku polskim i składa się z czterech części:
- rozmowa wstępna (ok. 2 minut), w której egzaminujący zadaje pytania związane z życiem i zainteresowaniami zdającego;
- zadanie 1 (do 4 minut) – rozmowa z odgrywaniem roli, w której zdający w trakcie rozmowy z egzaminującym odnosi się do 4 elementów wskazanych w poleceniu;
- zadanie 2 (do 3 minut) – opis ilustracji i odpowiedź na pytania związane z ilustracją;
- zadanie 3 (do 5 minut) – wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedź na pytania związane z tym materiałem.
Podczas egzaminu ustnego można otrzymać maksymalnie 30 punktów. Każda wypowiedź oceniana jest na podstawie następujących kryteriów:
- sprawność komunikacyjna (0-6 punktów) oceniana oddzielnie w każdym z trzech zadań (rozmowa wstępna nie podlega ocenie w tej kategorii);
- zakres środków leksykalno – gramatycznych (0-4 punktów);
- poprawność środków leksykalno – gramatycznych (0-4 punktów);
- wymowa (0-2 punkty);
- płynność wypowiedzi (0-2 punkty).
Egzamin maturalny z języka niemieckiego w części pisemnej na poziomie podstawowym
Część pisemna na poziomie podstawowym trwa 120 minut i składa się z czterech części:
- Rozumienie ze słuchu (ok. 20 minut, 30% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty odczytane dwukrotnie przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego, autentyczne bądź adaptowane. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
- Rozumienie tekstu czytanego (30% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty autentyczne bądź adaptowane (dostosowane do poziomu egzaminu) o łącznej długości ok. 1000-1200 słów. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
- Znajomość środków językowych (20% punktów możliwych do zdobycia) – 2-3 zadaniasprawdzające znajomość środków językowych. Ta część pojawiła się na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego od 2015. Są to zadania zamknięte na dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
- Wypowiedź pisemna (20% punktów możliwych do zdobycia) – zdający musi napisać 1 tekst użytkowy (list, email, wiadomość) o długości 80-130 słów. Polecenie w języku polskim zawiera informację o czterech elementach, do których zdający musi się odnieść w swojej wypowiedzi. Oceniana jest treść, spójność i logika wypowiedzi, poprawność językowa oraz zakres środków językowych.
Egzamin maturalny z języka niemieckiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym
Część pisemna na poziomie rozszerzonym trwa 150 minut i również składa się z czterech części:
- Rozumienie ze słuchu (ok. 25 minut, 24% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty odczytane dwukrotnie przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego, autentyczne bądź minimalnie adaptowane. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
- Rozumienie tekstu czytanego (26% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty autentyczne bądź minimalnie adaptowane o łącznej długości ok. 1300-1600 słów. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
- Znajomość środków językowych (24% punktów możliwych do zdobycia) – 2-3 zadania sprawdzające znajomość środków językowych. Znajdują się tutaj zarówno zadania zamknięte na dobieranie i wielokrotnego wyboru oraz zadania otwarte: zadanie z luką, parafraza zdań, słowotwórstwo, tłumaczenie fragmentów zdań na język obcy, układanie fragmentów zdań z podanych elementów leksykalnych.
- Wypowiedź pisemna (26% punktów możliwych do zdobycia) – zdający musi napisać 1 tekst argumentacyjny (list formalny, rozprawka, artykuł publicystyczny) o długości 200-250 słów. Zdający na do wyboru dwa tematy napisane w języku polskim. Polecenie zawiera informację o dwóch elementach, które zdający musi omówić w swojej wypowiedzi. Oceniana jest zgodność z poleceniem, spójność i logika wypowiedzi, poprawność językowa oraz zakres środków językowych.